Відкритий кубок університетітв U3 2010
Етап 2 (22.04.2010)

Топ-редактор: Іван Карбовник (Львів)

Тур1: Андрій Безбородов (Львів-Рівне), редактор туру дякує за сприяння та допомогу команді «Західний полюс» (Тернопіль) та Ігорю Збируну (Луцьк);

Тур 2: Олег Бовгира (Львів), Іван Карбовник (Львів);

Тур 3: Ігор Збирун (Луцьк), редактор туру висловлює подяку Андрію Безбородову (Львів – Рівне) за цікаві зауваження та допомогу у підготовці запитань.

Запитання №: 1

Проїжджаючи по вул. Коперника у Львові, автор запитання побачив попереджувальну табличку. Напис на ній нагадав автору про сьогоднішній турнір. Відтворіть цей короткий напис.

Запитання №: 2

У Росії рішення про зменшення кількості ЇХ аргументували проханнями регіонів, зазначаючи, що це пожвавить ділове життя, сприятиме тому, що регіони працюватимуть поруч, в одному режимі. Заголовок статті про це рішення у газеті «Коммерсант» звучить так: «Росія затягує ЇХ». В Україні ВІН один. Назвіть ЙОГО двома словами.

Запитання №: 3

Увага, в запитанні слова БАРДИ і БАКЕНБАРДИ є замінами.
Згідно з відомим твором, БАРДИ за певної умови поводяться тихо. Редактори знайшли багато посилань в Інтернеті, що відносяться до минулого року, в яких БАРДИ згадуються разом з БАКЕНБАРДАМИ. Що ми замінили на БАКЕН?

Запитання № 4

Командам роздається зображення.

В 1968 році в київську редакцію із Запоріжжя прийшов лист зі смішними короткими історіями. Після цього Володимир зробив приблизно такий малюнок. Назвіть прізвище Володимира.

Запитання № 5

Продовжимо тему.
Дизайнер Дмитро Безверхий запропонував удосконалений конверт, на якому в стандартну форму для заповнення додано ЦЕ поле. Автор запитання вважає невипадковим те, що згаданий дизайнер працює в Артемія Лебедєва. Назвіть ЦЕ поле.

Запитання № 6

10 квітня 1954 року Огюст Люм’єр повідомив, що плівка закінчується. Що сталося відразу після цього?

Запитання № 7

Увага, у запитанні слово ІКС є заміною.
Якось газета «Аргументи і факти» повідомляла, що, мовляв, за підрахунками медиків, у крові середньостатистичного європейця міститься аж 300 ІКСІВ. Назвіть той з ІКСІВ, який позначається ігреком.

Запитання № 8

Березень цього року відзначився снігопадами в Іспанії. Сюжет у «Вікнах» про проблеми з транспортом в одному з міст називався майже так, як тварина, лише із зміненим родом. Напишіть назву цього сюжету.

Запитання № 9

Користувач форуму сайту sabatini.ru [сабатІні крапка ру] Брандер всі свої дописи закінчував фразою, назва міста в якій звучить на іспанський лад. Відтворіть цю фразу.

Запитання №10

Командам роздається  фото.

Скажіть, в якій європейській столиці наприкінці 1973 року побував чоловік, зображений на фото?

Запитання № 11

Ведучому: не оголошувати про лапки в тексті запитання

Згідно з Вікіпедією, ІКС з'явився наприкінці VI тисячоліття до н.е. у Межиріччі, згодом розвинувшись у мережу. Сьогодні "ІКС" має власну "Всесвітню мережу". Назвіть ІКС двома словами.

Запитання № 12

Знайомий автора запитання припустив, що міфологічна ВОНА була створена з золота, хоча насправді – з землі та води. А для нещодавно створеної НЕЇ знадобився аж один петабайт. Назвіть ЇЇ.

Запитання № 13

Стартові титри фільму Тіма Бертона «Аліса в країні чудес» з’являються на фоні Тауера, а пізніше поступово щезають у ІКСІ. Назвіть ІКС максимально точно, використовуючи топонімічний прикметник.

Запитання № 14

Ведучому: оголосити номер запитання  і, ніби ненароком,  додати - «або друге запитання другого туру».

Герой роману Германа Мелвіла потрапив на один з Маркізських островів. Після ночі, проведеної в ущелині, його стало кидати то в жар, то в холод, при цьому одна нога раптом сильно розпухла та почала сильно боліти. Будуючи здогади про причину такого стану, герой гадав, чи бував на цьому острові святий ... А який святий?

Запитання № 15

Ведучому: оголосити номер запитання  і, ніби ненароком,  додати - «або третє запитання другого туру»

Командам роздається зображення і текст.


У музеї Глазго можна побачити такий ЙОГО портрет. А розданий текст з перекладом – назва замітки на честь ЙОГО ювілею, написаної 25 січня 2009 року. Напишіть ЙОГО ім’я.

Запитання № 16

Увага, у цьому запитанні ім’я та прізвище актора замінені на фразу «ТРИ ПЛЮС ДВА».
Зйомки у цьому фільмі початку дев’яностих були важкими для ТРИ ПЛЮС ДВА. Безліч дублів сцен, у яких його герой поступово набуває людської подоби, а, крім того, бронхіт від переохолодження. Напишіть у правильному порядку ім’я та прізвище, які ми замінили на ТРИ ПЛЮС ДВА.

Запитання № 17

У фільмі "Персі Джексон та викрадач блискавок" головний герой, син Посейдона, із друзями збирається у далеку мандрівку до дядечка. Вони отримують карту і у наступній сцені вже їдуть в автобусі по шосе. Як супровід, лунає відома пісня. Напишіть назву заснованого у 1973 році гурту, який виконує цю пісню.

Запитання № 18

Свою АЛЬФУ уродженка російського міста Нягань отримала в подарунок від Євгена у віці чотирьох років. Менш ніж за 15 років по тому ця дівчина сама стала АЛЬФОЮ. Назвіть АЛЬФУ двома словами.

Запитання № 19

Ведучому: лапки не озвучувати.

Герой Набокова, проводячи додому дівчину, яка йому сподобалася, непомітно ЗРОБИВ ЦЕ. Коли ж дівчина зайшла до під’їзду, він, залишившись сам та відчувши раптом «легкість і наготу лівої руки», одразу ж ЗРОБИВ ІНШЕ. Багато разів РОБИВ ЦЕ  та РОБИВ ІНШЕ герой іншого письменника. Назвіть цього письменника.

Запитання № 20

Під час повстання Богдана Хмельницького у Польщі проходили вибори короля, тому багато сановників віддавали усі свої сили боротьбі за трон. На відміну від них, князь Вишневецький при кожній зручній нагоді нагадував про те, що козацьку загрозу слід знищити. З ким Генрик Сенкевич порівнює цього князя?

Запитання № 21

Командам роздається зображення.

Перед вами «П’єта» («Оплакування Христа») Мікеланджело. Послухайте фрагмент опису скульптури, взятий із статті Вікіпедії:

«…Скульптор тонко протиставляє чоловіче і жіноче, живе та мертве, оголене та прикрите, ТАКЕ і СЯКЕ, чим вносить у композицію елемент напруження».

Якби ми грали турнір японською,  відповідь на це питання можна було б дати, застосовуючи або ТАКЕ, або СЯКЕ. Напишіть прикметники, які ми замінили на ТАКЕ і СЯКЕ.

Запитання № 22

Щоб у гравця у комп’ютерну гру Rome: Total War [Ром тОтал во] не було проблем із штурмом фортець, йому достатньо набрати як чіт-код назву міста. Назвіть ріку, поблизу якої розташоване це місто.

Запитання № 23

Їдемо далі. Зімен та Бротт у книзі "Оскамитова революція в рекламі" цілком законно вважають, що ця назва надзвичайно вдала, адже у ній чуються слова "luxury" [лакшері], тобто "розкіш", та "sex" [секс]. Напишіть цю назву.

Запитання № 24

Стаття у газеті «Московський комсомолець» про візит Дмітрія Мєдвєдєва до свого колеги Івана ГашпАровича, у рамках якого відбулося вшанування ветеранів обох країн, називалася «ТЕГУС і ГАЛЬПА». Напишіть слово, яке ми замінили на ТЕГУС та слово, яке ми замінили на ГАЛЬПА.

Запитання № 25

Герой Гілберта Честертона запідозрив, що такий собі Дженкінс лише вдає з себе поганого стрільця, коли дізнався, що той підстрелив півня. А що то був за півень?

Запитання № 26

Ведучому: текст запитання можна не зачитувати; пересвідчившись, що всі команди отримали роздатку, достатньо оголосити: «Текст запитання перед вами. Час!»


Запитання № 27

Герої повісті Анатолія Рибакова дістають кортик, у руків’ї якого приховане таємниче послання з рисочок, крапочок та кружків. Розмірковуючи над цим посланням, один з героїв висловлює певне переконання, посилаючись на відомого письменника та його твір 1843 року. Назвіть цього письменника.

Запитання № 28

Ведучому: читати дещо повільніше, аби команди встигли записати текст.

У 1941 р. у Білому Домі гостювала королева Нідерландів Вільгельміна, після чого виник жарт, що Авраам Лінкольн, навіть ставши президентом, залишився джентльменом: він завжди стукав, перш ніж увійти. Яке слово ми замінили у попередньому реченні? 

Запитання № 29

Ведучому: не оголошувати лапки у словах «Крокодил» та «ЙОМУ».

Коли у 1962 р. «Крокодил» розміняв п’ятий десяток, «ЙОМУ» було всього два рочки. Назвіть ЙОГО.

запитання № 30

Увага! У питанні слова «Вісім з половиною» є заміною.
Якось міністр освіти Франції задав малому відміннику простенький приклад. Проте школяр несподівано відповів, що це буде ВІСІМ З ПОЛОВИНОЮ, адже додавання комутативне. Яку відповідь розраховував почути міністр?

Запитання № 31

Ведучому: після оголошення правильної відповіді обов’язково зачитати коментар.

Після того, як у 1693 р. було засновано театр опери у Лейпцизі, а з чверть століття  потому з’явився музичний театр у Дрездені, театральне життя Саксонії процвітало. Проте відкриття у 1756 р. ще одного театру вкрай негативно позначилося на культурному житті провінції. А який це був театр?

Запитання № 32

Джульєтта  заповіла,  щоб  її  поховали  з  НЕЮ  у руці. Назвіть  ЇЇ  трьома  словами,  що починаються на одну й ту ж літеру.

Запитання № 33

Збудувавши собі у 1560 р. замок, воєвода краківський Ян ФІрлей став, по суті, ІВАСИКОМ-ТЕЛЕСИКОМ. Здогадавшись, кого ми замінили на ІВАСИКА-ТЕЛЕСИКА, назвіть місто на Люблінщині, де розбудувався ФІрлей.

Запитання № 34

Командам роздається зображення.

Поряд з моделлю британського автомобіля, випущеного у 1988 р., ви бачите жінку, що розробила його внутрішній дизайн. Щоправда, своїм найвідомішим винаходом вона на цьому фото не хизується. Назвіть цей винахід максимально точно. 

Запитання № 35

У день взяття Бастилії її комендант Бернар де Лоне спробував проникнути зі смолоскипом до порохового погреба. Історик Сергій Цвєтков зауважує: "Сам в одному храмі відчував щось подібне". Напишіть три літери, які ми пропустили в тексті запитання.

Запитання № 36

На бенкеті, влаштованому в Лондоні на честь іноземного гостя, зухвалий лорд Керзон виголосив перший тост за собак. Назвіть цього іноземця.